Výhled z pokoje

Od roku 1865, po prvním a bohužel tragickém výstupu na Matterhorn, se zde začal rozvíjet turistický ruch. Dříve městečko orientované na zemědělství, dnes středisko horolezců, lyžařů a turistů. Na hlavní třídě Bahnhofstrasse naleznete mnoho restaurací, barů ale i rodinných pekáren, kaváren a sladkých čokolatérií. Zermatt je tak ideálním bodem, ve kterém stojí za to začít svou cestu.

Nadechněte se! V Zermattu je zakázáno používat spalovací motory, a tak zde uličkami “bzučí” zvuky elektrických vozítek. Nejen kvůli hygieně ovzduší ale i kvůli tolik vyhledávanému výhledu na horu Matterhorn, která je z městečka Zermatt vidět. Proto své auto musíte nechat na jednom z parkovišť ve vedlejším městečku Täsch. Do Zermattu se pak dostanete vlakem, nebo vás sem doveze taxi, které může dojet jen k nádražní budově na okraji městečka. Zde už musíte dále pěšky nebo se nechat svézt “bzučícím” vozítkem.

Výhled z pokoje
Výhledy z pokojů jsou někdy opravdu krásné

Ubytování

V Zermattu je nejvíce budov zaměřených na ubytování turistů. Hotel nebo penzion zde naleznete na každém rohu. Nejvíce žádané a také cenově dražší jsou pokoje s výhledem na Matterhorn. Bydlet můžete i mimo městečko v horských částech zdejších Alp. S výhledem na ledovec je možné se nechat ubytovat na hoře Gornergrat ve výšce 3.089 m n.m. Tento hotel s restaurací je dostupný horským vlakem a cesta z Zermattu na vrchol trvá kolem půl hodiny.

Obchůdky

Na hlavní nákupní třídě Bahnhofstrasse nás nejvíce zaujala malebná kavárna Petit Royal Zermatt s posezením v horní části budovy. Naleznete zde klid, dobrou kávu a výtečné dezerty. Kavárnu najdete na adrese Bahnhofstrasse 7a a v letních měsících před kavárnou nabízejí i vynikající zmrzlinu.

Kavárna Petit Royal
V kavárně Petit Royal Zermatt

Další zmrzlinu doporučujeme ochutnat v malém obchůdku naproti zdejšímu kostelu. Přes okénko si do mističky můžete vybrat z mnoha druhů zmrzliny a my jsme se zde při večerních procházkách zastavovali pravidelně.

Nejvíce zde navštěvovaná čokolatérie je Läderach, kde můžete ochutnat nesčetně druhů čokolády a pralinek různých velikostí. Čokoládu zde nalijí do speciálních forem větších rozměrů a po ztuhnutí ji lámou na menší kousky, které vám pak úhledně zabalí. Čokolatérii Läderach naleznete na adrese Bahnhofplatz 2.

Čokoláda z Läderach
Švýcarská čokoláda Läderach

Mimo hlavní třídu v ulici Hofmattstrasse je italská restaurace Vieux-Valais Da Nico s moderním interiérem. V jídelním lístku měli sice rybí jídla označená jako vegetariánská ale po domluvě s příjemnou obsluhou jsme si náramně pochutnali na jejich specialitách a to vše jsme zakončili dobrou italskou kávou, kterou jsme dostali jako pozornost podniku.

Vieux-Valais Da Nico
Italská restaurace Vieux-Valais Da Nico

Pro švýcarské sýry a salámy zajděte do masny Matzgerei-Wursterei Bayard na adrese Bahnhofstrasse 9. Nabídnou vám ochutnávku a rádi poradí s výběrem. Vůní to zde zdaleka nekončí.

Švýcarské sýry
Nabídka švýcarských sýrů v Metzgerei-Wursterei Bayard

Rodinnou pekárnu Fuchs, kterou vede již třetí generace, najdete v Zermattu rovnou na třech místech. My jsme navštívili tu v Getwingstrasse 24 a mimo čerstvého pečiva a dalších dobrot, zde můžete posedět a objednat si domácí zapečené sendviče nebo jiná bistro jídla.

Kromě restaurací, kaváren a pekáren v Zermattu naleznete i potřeby pro horolezce, lyžaře ale i obchody s luxusním oblečením a doplňky. Zkrátka zde naleznete opravdu vše po čem toužíte.

Zajímavá místa

V Matterhorn muzeu pod skleněnou kupolí se nachází expozice věnovaná horolezcům, kteří našli smrt při svém výstupu na horu Matterhorn. K vidění je zde i kus přetrženého lana těchto horolezců. Naproti muzeu za vesnickým kostelem se nachází hřbitov horolezců. Od roku 1865 již došlo k více než 500 tragických úmrtím při snaze dosáhnout vrchol hory Matterhorn.
Romantickou procházku nejstarší částí městečka Zermatt lze podniknout pokud odbočíme z hlavní třídy Bahnhofstrasse do uličky Hinterdorfstrasse. Najdete zde pamětní fontánu Ulrich Inderbinen a stodoly z 15. až 19. století.
Pokud se chcete dostat na vyhlídku z které uvidíte nejen Zermatt, jeďte podzemní lanovkou Sunnegga & Rothorn na horu Sunnegga (2.288 m n.m.) a odtud se vám naskytne krásný výhled na okolí. Najdete zde i občerstvení. V letních měsících odtud můžete zahájit výstup na horu Rothorn (3.103 m n.m.), eventuélně sestup a na horu vyjet lanovkou.

V Zermattu se nudit nebudete v jakémkoliv ročním období. Tak hurá do toho. Můžete se také inspirovat naším článkem o panoramatických výhledech Alp.

Máte vlastní zážitky či zajímavé informace z cest do Zermattu? Dejte o nich vědět ostatním níže v komentářích. Těšíme se na vaše příspěvky!


Líbilo? Sdílejte! ;-)