Zasněžený Grand Canyon

Při plánování naší cesty do Grand Canyonu, jsme netušili, že nás po cestě zastihne sněhová vánice. Ano, byli jsme tam sice v listopadu, ale před naší cestou jsme bydleli ve Phoenixu a tam bylo něco kolem 20°C. Tento teplotní rozdíl je v Arizoně dán velkými rozdíly v nadmořských výškách. Z města Phoenix, které má 329 m n.m., jsme při cestě dosáhli převýšení 1,888 m a není tak divu, že se sníh v tomto ročním období objevil i zde. My jsme však byli příliš navyklí na teploty ve Phoenixu, a proto jsme zasněžený Grand Canyon navštívili příliš nalehko.

Zasněžený Grand Canyon
Zasněžený Grand Canyon

Cesta

Z Phoenixu cesta trvá autem 4 hodiny, i když na mapě to člověku připadá jako kousek. Pokud vás při cestě zastihne sníh, tak jako nás, cesta se o něco časově prodlouží. Jeli jsme do vesničky Grand Canyon Village, která leží na jižní straně kaňonu. Čím více jsme se přibližovali, tím více sněhu přibývalo a vánice neubírala na síle. Báli jsme se, že přes samou vánici neuvidíme ohromující velikost Grand Canyonu.

Grand Canyon Village

Vesnička na jihu tohoto kaňonu má rozlohu 34,7 km² a počet obyvatel kolem dvou tisíc. Nyní zde žijí převážně z turistického ruchu. Ve vesničce naleznete vlakové nádraží, školu, knihovnu, autoservis, obchůdky, prádelnu, bankomaty, muzea, hotely a mnoho dalšího. Vesnička se dá použít jako výchozí bod pro turistické putování Grand Canyonem.

Po příjezdu a zaparkování auta na parkovišti, jsme našli autobusovou zastávku místních linek. (Při zaplacení vjezdu autem u hlavní brány dostanete mapku s potřebnými informacemi a trasami autobusových linek. Místní autobusová doprava je tu řízena čtyřmi bezplatnými linkami: červená, modrá, oranžová a fialová.) Modrá linka nás dovezla z parkoviště k El Tovar hotelu a pro naši radost jsme zjistili, že z vyhlídky na kterou jsme mířili, je i přes sněhovou vánici, krásně vidět obrovský Grand Canyon. Netušili jsme, že nám výhled až tak “vyrazí” dech. Ten pohled je opravdu nádherný a každému bychom přáli, aby ho mohl spatřit. Vyhlídek je tu sposta, stačí se vydat po trase Rim Trail, která kopíruje okraj kaňonu a vesničky.

Chvilku jsme tedy strávili pohledem na ten neuvěřitelný přírodní jev a rychle jsme zalezli do hotelu El Tovar, abychom se zahřáli. Naleznete zde obchůdky se suvenýry, občerstvení a příjemné posezení u krbu. Nás však stále více zajímala ta dechberoucí vyhlídka, a tak jsme po chvilce znovu vlezli do vánice, ale ta už mezitím utichla a nám se naskytla ještě větší možnost spatřit i ohromnou dálku Grand Canyonu.

Naproti hotelu El Tovar je historická budova Hopi House. Nabízejí zde k prodeji indiánské umění a řemeslné výrobky. Ideální místo k nákupu nějakého toho suvenýru.

Hopi House
Historická budova Hopi House

Barvy Grand Canyonu

Kaňon odhaluje krásný sled horninových vrstev, které slouží jako okna v čase. Příběh vrstev na dně kaňonu je starý dvě miliardy let. Řeka Colorado si zde za dobu 6 miliónů let vybojovala své místo a díky ní máme možnost náhlédnout do minulosti této země. K vidění jsou vrstvy z pískovce, břidlice, vápence a sopečných aktivit. Barevnost kaňonu je tak malbou historického přírodního dění. Největší hloubka je zde 1,6 km a délka kaňonu je ohromných 446 km.

Vydejte se proto na cestu po historii vzniku země a prožijte nádhery zdejší přírody a dechberoucí scenérie v národním parku Grand Canyon. My už plánujeme další cestu, tak se tam možná potkáme.

Máte vlastní zážitky či zajímavé informace z cest do Grand Canyonu? Dejte o nich vědět ostatním níže v komentářích. Těšíme se na vaše příspěvky!

 

Líbilo? Sdílejte! ;-)