Kunratický park

V šestém díle seriálu Přírodou v Praze vás zavedeme do zámeckého parku v Kunraticích. Jde o areál zámecké tvrze a dvou zahrad o rozloze šesti hektarů. Pro návštěvníky je přístupná jižní část zahrady, která se na noc zavírá. Ta, k zámku přilehlejší, severní část, ve které do roku 2014 sídlilo entomologické oddělení Národního muzea, je prozatím pro veřejnost nepřístupná. Do budoucna by se však severní část měla taktéž zpřístupnit.

Kunratický park
Hlavní cesta parku.

Kudy kam?

Před zámeckou tvrzí se nachází autobusová zastávka Kunratická škola, poté se z ulice K Libuši dostanete bránou na parkoviště a náměstíčko před zámkem. Pokud na místo míříte autem, v areálu zámecké tvrze či okolo samotného parku se dá pohodlně a zdarma zaparkovat. Do jižní části parku pak vedou čtyři vstupy, a to z ulic Golčova, K Betáni a Za Parkem.

Zámek Kunratice
Zámecká tvrz s parkovištěm.

O zámku

Historie samotného zámku by měla sahat až do roku 1336. Zámek si prošel mnoha přestavbami a také se zde vystřídalo několik majitelů. Mezi prvními byl i Václav IV., který si poblíž v Kunratickém a Michelském lese nechal postavit Nový Hrádek. Zámek dále střídal své majitele a po roce 1945 byl zabaven státem, který ho po roce 1948 předal ke správě Národnímu muzeu.

Zámek
Zámek Kunratice.

Dnes se v zámecké tvrzi, přesněji v zámeckých křídlech, nacházejí obchůdky, banka, restaurace, škola a jiné. Tyto krásně zrekonstruované prostory jsou nyní nákupním a setkávacím centrem nejen rezidentů Kunratic. V sezóně zde doporučujeme navštívit zdejší farmářské trhy či vinobraní.

Zámecký park

Přesněji jižní část zámeckých zahrad, je dnes veřejnosti přístupné odpočinkové místo. Najdete zde tenisové kurty, dětské hřiště nebo dřevěný altánek. Stále udržovaný park je památkově chráněn. V parku se každoročně pořádá akce Divadlo v parku.

Dřevěný altánek
Dřevěný altánek.

Pokud tedy budete mít cestu do Kunratic, třeba pro zdejší vyhlášené jahody, udělějte si čas a projděte se zámeckou zahradou. Obdivovat zde můžete i například památnou lípu srdčitou, nacházející se u zadní brány. Obvod kmene má 373 cm a dosahuje výšky 19 m.

Líbilo? Sdílejte! 😉