Skanzen

Národopisné muzeum Přerov nad Labem bylo založeno jako první v Čechách a otevřené je od roku 1967. Jedná se o skanzen, tedy muzeum pod širým nebem. Nachází se zde několik zrestaurovaných, na toto místo převezených, staveb. Je zde k vidění například chalupa z Draha z roku 1766 nebo špýchar z Křince z druhé poloviny 18. století.

Kde to je?

Skanzen najdete ve Středočekém kraji v obci Přerov nad Labem. Z Prahy je to kolem 42 km, asi 35 minut jízdy autem. Skanzen leží vedle zámku Přerov nad Labem a naproti kostelu sv. Vojtěcha. Zaparkovat lze na menším parkovišti před zámkem.

Uvnitř skanzenu

Po vstupu do skanzenu naleznete po pravé straně pokladnu, kde dospělí zaplatí 90 Kč a děti 45 Kč. Dostanete nálepku, kterou si nalepíte na viditelné místo a prohlídka může začít. Nachazí se zde kolem 17 historických staveb, vjezdů a dalších doprovodných zajímavostí. Pojďme si tedy prohlédnout pár z nich.

Pokladna
Pokladna

Chalupa z Chvalovic zastupuje nejběžnější a nejrozšířenější typ obydlí na polabské vesnici. Pochází z doby kolem roku 1785. Naleznete jí naproti pokladně, jako první chalupu prohlídky.

Roubená chalupa z Draha se nachází hned za první chalupou prohlídky a jak jsme již zmínili, pochází z roku 1766. Byla sem přenesena z malé osady Draho nedaleko Nymburka.

Chalupa z Draha
Chalupa z Draha

Staročeská chalupa, původně panská kovárna s krásným dřevěným štítem zde stávala poblíž zámku už na počátku 18. století. Po koupi chalupy Ludvíkem Salvátorem Toskánským zde bylo vybudováno první muzeum pod širým nebem.

Staročeská chalupa
Staročeská chalupa s holubníkem

Památkově chráněný špýchar z Křince z druhé poloviny 18. století, naleznete za vratama vjezdu do statku z Kozovan. S ním zde byla umístěna i skruž studny ze stejné doby.

Mezi zemědělské usedlosti z různých částí Nymburska patří i chalupa ze Střihova. Podle data na nedochované záklopě by měla pocházet z roku 1777. Tato část prohlídky je opravdu hezky připravená a moc nás zaujala. V chalupách ve skanzenu na vás mimo jiné čekají tématické expozice a figuríny připomínající život té doby.

Školní třída
Škola

Nebudeme prozrazovat vše a necháme něco na vaši vlastní návštěvu tohoto historicky zajímavého místa. Neváhejte a vyražte do skanzenu v Přerově nad Labem.

Líbilo? Sdílejte! ;-)