Půjčení auta je ve většině zemí nepostradatelné. Například v Americe se vzdálenost zdá většinou kratší, než ve skutečnosti je. Pokud si zapůjčíte auto, budete mít výhodu v rychlém a pohodlném přesunu. Další zemí, kde se bez auta téměř neobejdete je Island, zde je půjčování aut běžnou záležitostí. Proto si v tomto článku rozebereme pár informací, které se vám budou hodit.

Mezinárodní řidičský průkaz

Ve většině autopůjčoven vám bude stačit Evropský řidičský průkaz. Pro jistotu se však vyplatí investovat 50 Kč a zařídit si na počkání mezinárodní řidičský průkaz. Nejde jen o půjčovny aut, ale i o možné policejní kontroly. Může se stát, že klasický řidičský průkaz pro ně nebude dostačující, ale hlavně mu nemusejí rozumět. V mezinárodním průkazu jsou informace popsány v několika jazycích včetně angličtiny, němčiny, ruštiny a čínštiny. Průkaz je platný jeden rok ode dne vystavení.

Velké značky autopůjčoven

Snad na každém letišti i mimo něj najdete známé značky velkých řetězců autopůjčoven. Mezi tyto značky patří například Hertz, Avis, Europcar, Alamo, Budget, Enterprise, Dollar nebo Thrifty. Ne vždy bývají tak drahé. Zaleží na mnoha okolnostech. Cena se odvíjí od času půjčení auta, destinace a jestli si auto půjčujete přímo na letišti nebo ve městě a kde ho také vrátíte! V článku se k tomuto tématu ještě vrátíme. Hlavní je, si vždy ceny těchto větších autopůjčoven porovnat. Třeba na Rentalcars.com.

Místní malé autopůjčovny

V několika zemích můžete narazit na seriózní autopůjčovny místních firem. Například na Islandu jsme vyzkoušeli autopůjčovnu Sadcars.com. Nabízejí i SUV, které se v této zemi velice hodí. Pokud plánujete brodění a trasy mimo zpevněné silnice je dobrý pohon 4×4, bez kterého máte navíc na většinu těchto silnic vjezd zakázán.
Většina malých autopůjčoven v zemi, kam plánujete vyrazit, nabízí auta levněji než velké značky. Nemusí to však platit vždy. My jsme ale díky této autopůjčovně srazili náklady až na polovinu. Je dobré se podívat i na internetové diskuze, kde se dozvíte mnoho informací od lidí, kteří mají s danou autopůjčovnou své zkušenosti.

Co může cenu snížit?

Jak už jsme psali, záleží hodně na okolnostech půjčování auta, které můžou konečnou cenu srazit na příjemnou částku. Vyzkoušejte například nastavit délku zapůjčení auta na více dnů, než potřebujete. Někdy bývá delší doba levnější, než ta kratší.
Také je možné, že když zvolíte místo vyzvednutí auta ve městě a né na letišti, bude cena levnější. Na letištích mívají autopůjčovny velké výdaje za pronájem prostor, a tak se to projeví na konečné ceně auta.

Vracejte auto na stejném místě, kde jste si ho půjčovali. Vyskoušejte si zvolit vrácení auta na jiném místě a uvidíte, že se to opravdu nemusí vyplatit. Další důležitou věcí, je čas vyzvednutí a vrácení auta. Pokud ho posunete jen o kousek na delší dobu, může vám to cenu zvednout. Zvolte tedy jen ten čas zapůjčení a vrácení, který opravdu potřebujete.

Pokud zbíráte míle při létání s vaší oblíbenou aerolinkou, je možné, že si můžete cenu snížit právě nalétanými mílemi. Podívejte se, zda tuto možnost nemáte ve svém programu.

Pokud vám v autopůjčovně budou nabízet speciální bonusy nebo třeba zapůjčení navigace, odmítněte. Tyto věci nebudete potřebovat a akorát vám navýší cenu. Navigaci si můžete stáhnout do telefonu a v některých můžete používat i offline mapy.
Bonusy, které využijete spíše při častějším půjčování auta, také vynechejte. Hlavně zkuste smlouvat, někdy to zabírá, jelikož o vás nebudou chtít přijít, ještě více mimo sezónu.

Věk řidiče také rozhoduje o ceně. V některých zemích půjčí auto řidiči mladšímu 25 let jen za poplatek. Od 25 let bývá půjčení bez poplatku.

Pokud SUV nutně nepotřebujete, je dobré vyzkoušet půjčení auta nejlevnějšího a vyzvednout si ho ve vytíženější čas (třeba v odpoledních hodinách). Je docela možné, že již levnější auta budou rozebrána a půjčovna vám poté nabídne auto vyšší třídy za cenu auta levnějšího.

Zjistěte si, zda musíte auto vracet s plnou nádrží. Pokud ho s plnou dostanete, pravděpodobně ho musíte i s plnou nádrží vrátit. Autopůjčovna by si pak naúčtovala benzín za vyšší cenu, než ho koupíte u benzínové pumpy.

Na co si dát pozor?

Zkontrolujte si základní pojištění a jestli ho vůbec máte již v ceně, nebo si ho musíte dokoupit. Autopůjčovny většinou nabízejí i speciální pojištění. Například proti poškrábání auta štěrkem nebo vniknutí vody do motoru (na Islandu nutností). Připojistit se můžete i proti krádeži, v některých zemích to může být také užitečné.

Pokud se plánujete za volantem střídat, je dobré připlatit si druhého řidiče. Pojištění by pak při nehodě druhým nezaregistrovaným řidičem nebylo platné.
Při půjčování auta SUV si nezapomeňte zkontrolovat také hever. Je totiž docela možné, že nebudete mít hever určený pro terénní auta a při nějaké kolizi vám klasický hever bude k ničemu.

Nakonec je dobré si při přebírání auta vyfotit každou jeho stranu a popřípadě zaznamenat oděrky. Je to pro případ, že by vám při kontrole vráceného auta, mohli v autopůjčovně tyto vady na laku napočítat jako pokutu.


Líbilo? Sdílejte! ;-)