Přírodní památka Lítožnice

Přírodní památka Lítožnice

Na severovýchod od obce Dubeč, přibližně 300 m východně od silnice z Dubče do Běchovic, se nachází náš pátý cíl přírodou v Praze. Lítožnice jsou seskupení tří rybníků, které zde tvoří významnou domovinu vodního ptactva a lesa, který nabízí klidnou procházku. Tato přírodní památka má rozlohu 27,99 ha a je součástí přírodního parku Říčanka.

Jeden z rybníků
Klidná hladina jednoho z rybníků.

Kudy tam?

Nejlépe schůdná cesta do Lítožnice vede z Běchovic, a to po červené turistické trase. V ulici K Jalovce vás po pravé straně pozdraví ovečky místního farmáře, poté pokračujete kolem malého rybníčku v pravo. Po asi 300 metrech zahnete na polní cestu a pokračujete ještě 480 metrů k lesu. Zde již na vás čeká začátek lesní cestičky vedoucí kolem rybníků.

Cesta k lesu
Polní cesta k lesu.

V době naší návštěvy byly dva ze tří rybníků vypuštěny a probíhalo v nich odbahnění. Poslední z rybníků, však na oplátku vykonané cesty, nabídl klidný pohled na jeho vodní hladinu a velké množství rákosin.

Jeden z vypuštěných rybníků
Jeden z vypuštěných rybníků.

Pokud projdete celou přírodní památku Lítožnice ze strany od Běchovic, dostanete se na ulici Ke Kolodějskému zámku. Odtud můžete pokračovat podél silnice, po cyklotrase číslo A248, do obce Dubeč. Zde na vás čeká zřícenina tvrze Dubeč a Panská zahrada s bludištěm. V obci Dubeč pak naleznete autobusovou zastávku.

Příjemná procházka vedoucí na okraji lesa vás provede okolo soustavy rybníků a naladí na klidnou atmosféru, která tu zaručeně panuje. Tedy až do doby než zde začne stavba plánované dálnice.

Líbilo? Sdílejte! 😉

ToulkyKrajinou.cz
Web o zajímavých místech a cestování. Toulejte se s námi kouzelnými krajinami a objevujte zajímavá místa.
Příspěvek vytvořen 46

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek