Matterhorn v odraze

Kdo by neznal Matterhorn nebo minimálně známou čokoládu Toblerone, jejíž tvar je touto sedmou nejvyšší horou Alp inspirován? Pokud pojedete do městečka Zermatt na jihu Švýcarska, máte možnost tuto horu spatřit na vlastní oči. A my potvrzujeme, že to stojí za to!

Matterhorn v odraze
Matterhorn v odraze

Vyráželi jsme autem z Prahy, cesta byla sice dlouhá, ale pokud si naplánujete mezizastávky, může být i velmi zábavná. Můžete se zastavit ve městě Norimberk, které je zajímavé nejen pro svou historii nebo jet přes Mnichov, hlavní město Bavorska. Mezizastávek je po cestě mnoho a záleží jen na vás jak si cestu naplánujete.

Cesta

Cesta z Prahy do Zermattu přes Mnichov trvá přibližně 10 hodin asi 844 km. Při absolvování takto dlouhé cesty využijete i přepravní vlak pro auta, který jede tunelem Furka-Basistunnel vedoucím mezi vesničkami Realp a Oberwald. Samotná cesta tunelem trvá něco kolem 30 minut a je velikým dobrodružstvím. Poté vám už zbývá zdolat posledních 86 km do městečka Täsch, kde musíte nechat své auto. Do Zermattu mají totiž povolený vjezd jen taxi od společností, které vám vaše auto nechají u sebe zaparkovat nebo zásobovací vozy. V Zermattu je pak doprava řízena elektrickými minivozítky. Täsch je plné parkovacích domů a najdete je po obou stranách hlavní ulice. Doporučujeme si své parkovací místo dopředu zarezervovat, přes sezónu jsou tato parkoviště téměř plná. Po příjezdu na hlavní předávací nádraží hostů, se můžete vydat pěšky do vašeho ubytování nebo využít místního elektro-taxi či si domluvit odvoz přes vaše ubytování. Konečně jsme v Zermattu, tak si pojďme říct, kam vyrazit na lyže či snowboard (na což se Markéta opravdu těšila) nebo kam na pěší tůru (které Honza osobně dává přednost).

Toulka pod horou Matterhorn

Výhled na Matterhorn si již můžete užívat z městečka Zermatt, ale vydat se přímo pod něj je mnohem lepší. Začneme lanovkou, ta vede z Furi přes Schwarzsee, Furgg do Trockener Steg. Přestupovat nemusíte, lanovka vás doveze přímo až do stanice Trockener Steg. Odtud již půjdeme po svých. My jsme se vydali po Matterhorn glacier trail, která má střední obtížnost a trvá kolem 2 hodin. Značená je červenou barvou (Mountain hiking trail) a je schůdná v období červen – září. Vede podél několika horských jezírek a v polovině cesty zjistíte, jak jsme na světě maličkatí (video z cesty pod Matterhornem naleznete zde). Pokud vám bude ke konci připadat, že je tato trasa pro vás krátká, můžete si jí ještě prodloužit o náročnější výšlap na horu Hörnlihütte, která má 3260 m n.m. Tato trasa má jméno Hörnliweg a částečně vede po ocelových lávkách a schodech zabudovaných ve skále. Tou samou trasou se pak musíte vrátit zpět a obě trasy zakončíte na stanici Schwarzsee, kde najdete restauraci s terasou a výhledem na Matterhorn. Samozřejmě můžete pokračovat zpět do Furi pěšky ale pokud máte zaplacenou lanovku na ten den, využijte jí. Výhledy z kabinové lanovky jsou také velmi zajímavé.

Nekonečno turistických tras

Pro pěší tůry můžete vybírat z mnoha panoramatických a dobrodružných tras, které tyto Alpy nabízejí. Jedna z nejzajímavějších a ke konci i dobrodružných cest vede z hory Gornergrat, která má 3089 m n.m. Na horu se dostanete vlakem ze stanice Zermatt a jízda je velmi žádaná pro své dechberoucí výhledy. Na hoře Gornergrat pak máte možnost spatřit velikost ledovce, který se rozprostírá pod touto horou (panoramatické video naleznete zde). Dolů se pak můžete vydat několika trasami, my však doporučujeme sejít okolo překrásného jezera Riffelsee ke stanici Riffelberg a odtud se vydat trasou zvanou Gletschergartenweg. Po této cestě máte krásné panoramatické výhledy jak na Matterhorn tak i na jiné hory Alp. Čeká na vás strmá kamenná cesta do údolí s převýšením 752 m. Místy si budete myslet, jestli jdete vůbec po správné cestě, která ani jako cesta vlastně nevypadá. Po sestoupení pokračujete podél řeky do Furi a odtud je to již kousek do Zermattu. Tuto trasu klidně plánujte jako celodenní. Výhoda plánování trasy zdejší přírodou je v tom, že jí můžete v průběhu libovolně upravovat. Trasy zde na sebe navazují a je jen na vás na jakou obtížnost se právě cítíte. Plánování zde nakonec může mít nekonečno možností.

Lyžovat na ledovci? Paráda!

Jste vyznavačem zimních sportů (tak jako Markéta)? Lyžování nebo jízda na snowboardu po ledovci je zde možná po celý rok. Místo zvané Matterhorn glacier paradise je tím důkazem. 21 kilometrů sjezdovek a dobře vybavený snowpark je to, na co vás sem lákají. Mimochodem Honza zde poprvé stoupl na snowboard a i pro něj se tu našla příjemná malá sjezdovka, na které se mohl bezpečně učit jezdit. Po sjezdech určitě využijte místní jídelnu, kde vás opravdu překvapí dobrým jídlem. Jen najít místo k sezení je docela oříšek, ale ostatní vás k sobě ke stolu většinou rádi pustí. Nezapomeňte se podívat do zdejšího ledového paláce, který se nachází vně hory a nabídne pohled na několik krásných soch a expozic vytvořených z ledu. Teď už stačí jen sbalit batoh a vyrazit na dobrodružnou cestu plnou panoramatických kopců. Více informací o městečku Zermatt naleznete v našem dalším článku. Máte vlastní zážitky či zajímavé informace z cest do Alp? Dejte o nich vědět ostatním níže v komentářích. Těšíme se na vaše příspěvky!

 

Líbilo? Sdílejte! ;-)