Dub na poli

Okruh přírodním parkem Modřanská rokle – Cholupice

Počasí nám tento týden moc nepřálo, ale přesto jsme pro vás připravili již třetí toulku přírodou v Praze. Tentokrát jsme se vydali na oblíbené místo cyklistů a milovníků letadel. Přírodním parkem Modřanská rokle, vede totiž hned několik cyklostezek a dokonce zde potkáte i funkční letiště. Vybrali jsme pro vás okruh, který však vede i okolo památných dubů a hlavně přírodou.

Okruh (14,6 km)

OKRUH MODŘANSKOU ROKLÍ

Nejvíce využívaná cesta vede od tramvajové zastávky Poliklinika Modřany k Libušské retenční nádrži. Tato trasa má délku necelé 3 kilometry a vede podél Libušského potoka, přírodní památkou Modřanská rokle. U retenční nádrže se vydejte směr Cholupice a zastavte se u nedaleké Cholupické bažantnice. Na jejím okraji naleznete památné duby letní, staré téměř 260 let a uzounké cestičky vinoucí se samotným hustým lesem.

Cesta v bažantnici
Lesní cesta v bažantnici.

Z Cholupické bažantnice se vydejte směrem přes Pražský okruh k obci Točná. Po cestě potkáte dřevěný přístřešek a napravo od něj, uprostřed louky spatříte další památný dub. Ten je zde významnou krajinnou dominantou. Jeho obvod má 240 cm a koruna sahá do výšky 14,5 m.

Dřevěný přístřešek
V dáli dřevěný přístřešek.

Z Točné se vydejte po zelené trase na rozcestí Točná – letiště. Vzdálenost mezi těmito body je necelých 2,5 km. Dostanete se k historickému letišti, jehož stáří a příběhy sahají až do roku 1946. V tomto roce zde vzniklo Plachtařské výcvikové středisko Českého národního aeroklubu a byla zahájena výstavba letiště na tomto pozemku. Nyní letiště vlastní několik letuschopných historických letadel. Pro děti je zde k dispozici hřiště, a pro členy klubu Modeláři Točná, i populární modelářské letiště.

Pokud budete pokračovat po zelené trase přes Na Beránku, dostanete se zpět na rušnou cestu do přírodní památky Modřanská rokle. Odtud se již vrátíte k výchozímu bodu tramvajové zastávky Poliklinika Modřany.

Cesta podél potoka
Zpět k tramvajové zastávce podél potoka.

Tento okruh není nijak náročný a návštěvníkovi přinese, doufejme, hned několik zajímavých míst. Nechce se místy ani věřit, že stále zůstáváme v Praze.

Líbilo? Sdílejte! 😉

ToulkyKrajinou.cz
Web o zajímavých místech a cestování. Toulejte se s námi kouzelnými krajinami a objevujte zajímavá místa.
Příspěvek vytvořen 46

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek