fbpx
Nymburk a jeho opevnění

Nymburk – Středověké opevnění

Naše toulka do města Nymburk byla cílena na impozantní opevnění, které bylo budováno za vlády krále Václava II. v letech 1288 – 1305. Tato kulturní památka, byla v úseku u břehu Labe, kde také naleznete krásný park, zrekonstruována v letech 1905 – 1909. Na hradby bylo přistavěno cimbuří, ozubené zakončení vrcholu hradeb, které nyní připomíná styl středověkých opevnění. Za zmínku stojí i zdejší kostel sv. Jiljí, okolo kterého se také v tomto článku vydáme.

Nymburk a jeho opevnění
Nymburk a jeho hradby

Kde to je?

Město Nymburk leží ve Středočeském kraji na řece Labe. Z Prahy je to autem kolem 54 km směrem na východ. Zaparkovat můžete například na Náměstí Přemyslovců nebo v postraních uličkách podél chodníků. Z náměstí vede malá ulička s názvem Kostelní přímo ke kostelu sv. Jiljí. Odtud se vydejte ulicí Na Fortně k řece Labe a pokračujte doleva po uličce Na Přístavě. Dostanete se do krásného parku s romanticky zrekonstruovanými hradbami s již zmíněným cimbuřím.

Pokud přijedete vlakem na hlavní nádraží Nymburk, vydejte se po ulici Palackého tř. přes Velké a Malé Valy, poté po ulici Na Příkopě a dostanete se taktéž ke kostelu sv. Jiljí a odtud pokračujte stejnou ulicí Na Fortně k řece Labe a dále do parku pod hradbami.

Park pod hradbami
Park pod hradbami

Z historie

Gotický kostel sv. Jiljí (původně sv. Mikuláše), kolem kterého se vydáváme do parku pod hradbami, byl vystaven krátce po založení města kolem roku 1280. Vysoká kamenná věž tohoto kostela zde původně nebyla sama. Nacházeli se zde věže dvě, a to cihlová severní a kamenná jižní. Severní věž byla však roku 1846, pro silné statické narušení, stržena.

Kamenná věž kostela sv. Jiljí
Kamenná věž kostela sv. Jiljí

Jak jsme již zmínili, opevnění bylo budováno za vlády krále Václava II. v letech 1288 – 1305. Poslední úseky na jihu města však byly dokončeny roku 1337 za vlády Jana Lucemburského. Opevnění bylo tvořeno asi 50 věžemi a velkou 7 – 8 metrů vysokou cihlovou zdí (tato je právě krásně vidět v parku pod hradbami). Byly zde vybudovány i vodní příkopy Malé a Velké Valy, které dnes oddělují historické centrum města od “té” okolní a novější části.

Během třicetileté války byly hradby hodně poničeny útočícími Švédy. Poté byly hradby postupně rozebírány samotnými obyvateli města a používány jako stavební materiál nových domů. Dnes je tomu příkladem malebná ulička Hradební.

Unikátem českého prostředí jsou zejména oba hradební vodní příkopy, jimiž i dnes proudí voda z řeky. Velké Valy se dokonce staly domovem velkého množství nutrií, které jsou zde v letních měsících k vidění. Můžete se s nimi potkat převážně u parku pod hradbami, a to v pěší uličce U Katovny.

•Informace o historii převzaty z informační tabule v parku a Wikipedie.

Park pod hradbami a návštěva nymburského modelového kolejiště

Romantické posezení u řeky naleznete naproti parku na poloostrůvku, na jeho konci, pod krásnou vrbou. Odtud je i pěkný fotografický pohled na historické opevnění s věží kostela sv. Jiljí v pozadí. Z parku pak vede pěší ulička U Katovny, kde je k vidění velké množství kachen a nutrií. Po této uličce se dostanete ke staré katovně, v níž se v dnešní době nachází restaurace.

Vrba
Krásná vrba na protějším poloostrůvku

V letní sezóně, zde na břehu, v ulici Na Přístavě naleznete občerstvení Stará Rybárna v malé věžovité budově. Populární je především u mladší generace a jsou zde pořádány i speciální venkovní akce.

Stará Rybárna
Stará Rybárna

Tip: O víkendech můžete navštívit blízké modelové kolejiště, kde nejen děti čeká prohlídka zvukově i světlem doprovázeného kolejiště s vláčky, 47 výhybkami a pěti nádražími. Sezónně zde pořádají akce s dílničkami pro děti a bývá zde i občerstvovací koutek místní kavárny Luna. Více informací naleznete zde.

Kolejiště
Kolejiště

V městě Nymburk toho na návštěvníky čeká mnohem více a tak se sem i my ještě vrátíme a třeba vám přineseme další zajímavé informace a tipy. Pokud máte nějaké zkušenosti s návštěvou města, neváhejte se s nimi podělit ostatním v komentářích níže.

Líbilo? Sdílejte! 😉

ToulkyKrajinou.cz
Web o zajímavých místech a cestování. Toulejte se s námi kouzelnými krajinami a objevujte zajímavá místa.
Příspěvek vytvořen 43

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek

WebyProchazka.cz