11.-Vyhlídkové-místo

Bohužel ne každý z nás může vyrazit do přírody na celý víkend, a proto hodně turistů hledá varianty výletu na jeden den, který není tak daleko od domova. Jelikož bydlím v Praze, tak jsem hledala nějakou destinaci, která je do hodiny cesty autem a našla jsem nádhernou trasu. Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály je v okresu Příbram a zabere přibližně 3 – 4 hodiny bez dopravy, takže to pro někoho může být i výlet jen na půl dne. My jsme cestou dost fotily, takže se nám výlet trochu protáhl. ☺

Trasa je nazývána jako nejkrásnější stezka středního toku Vltavy a musím říci, že určitě právem. Cestou narazíte na několik krásných vyhlídek s výhledem na tok Vltavy a na okolní přírodu. Určitě bych cestu doporučila jen na pěší turistiku, protože na kole nebo s kočárkem je neprůjezdná. Terén je trošku náročnější, ale to samozřejmě záleží na Vaší kondičce.

3.-Bartůňkova-vyhlídka

Jestli pojedete autem, tak ho můžete nechat na neplaceném parkovišti U Křížku (Nalžovice), kde naučná stezka začíná. Cestou najdete 11 naučných tabulí, které Vám přiblíží zajímavosti okolí jako je například složení lesa, lesní zvěř a ptactvo, geologické stavby stezky a další zajímavosti. Naučná stezka je velmi dobře značená, jelikož jsme se ani jednou neztratily a ani jsme nemusely koukat do mapy. Můžete si tedy přírodu užít na sto procent a neřešit kam jít, stačí jen sledovat turistické značky. Samotná cesta vede po pěšinkách, schůdkách a občas po méně zpevněných cestách. V takových místech jsou většinou přidělány řetězy, kterých se můžete držet. Ale ani tak malý člověk jako já (nemám ani 160 cm) na řetězy moc nedosáhne, protože jsou většinou v úrovni kotníků 😀 Ale určitě se není čeho bát, není to nic nebezpečného.

12.-Cesta

Trasa pro mě měla několik záchytných bodů, které opravdu stály za to a všechny to byly vlastně vyhlídky. Hned po necelém kilometru cesty jsme došly na Bartůňkovu vyhlídku, kde jsme žasly nádherou. I kdybyste měli dojít jen na tuhle vyhlídku, tak by to byl nádherný cíl výletu. Z vyhlídky uvidíte tok řeky Vltavy a sousední vzdělávací zařízení Smilovice, které trochu celkový dojem kazí, ale v dnešní době najít vyhlídku jen do přírody je vskutku nemožné. Všechny další vyhlídky jako Tisová vyhlídka, vyhlídka Bílá skála a Albertova vyhlídka mají podobný výhled, vždy z jiného úhlu. Ale určitě to stojí za to, si to všechno projít. Poslední část trasy, má výhled na opačnou stranu a konečná vyhlídka se jmenuje Vyhlídka na Sedlčansko. Tady se díváte na krásné zalesněné kopečky a občas nějaký baráček.

Celá trasa mě velmi mile překvapila. Jsem spíš na výlety do hor nebo někam do pořádných skal. Ale tyhle výhledy mě opravdu dostaly! Určitě si tento výlet ještě někdy zopakuji, až nebudu mít tolik času odjet někam o trochu dál. Doporučila bych výlet naplánovat na nějaké sušší období, protože když by byla cesta mokrá, tak by mohla být náročnější. My jsme trasu šly na konci září a lesy už se začaly krásně barvit a to je podle mě ten pravý čas – podzim.

Základní informace

Okres: Příbram
Délka: cca 11 km
Časová náročnost: 3 – 4 hodiny
Převýšení: 430 m
Zastávek: 11 naučných tabulí
Značení trasy: zelenobílý čtvereček


Galerie


Článek pro toulkykrajinou.cz napsala HOLKA NA TRIPU.

Líbilo? Sdílejte! ;-)