Minimalismus na cestách

Stalo se vám někdy, že jste si s sebou na dovolenou zabalili téměř polovinu domácnosti,
ale nakonec jste využili pouze pár kousků a ostatní jste dovezli v nezměněném stavu zpět domů? Pokud ano, pokračujte ve čtení a dozvíte se, jak se tomu vyhnout.

Když se řekne minimalismus…

Nejprve si ale pojďme ujasnit, co to znamená, když se bavíme o minimalismu. Sám o sobě tento pojem znamená odstranění všeho, co je pro vás v životě zbytečné. Často se můžete setkat i s názorem, že je třeba zbavit se čehokoliv, co vám nepřináší radost nebo užitek.

V praxi to ale takhle jednoduché není. Pointa minimalistického života spíše je, aby si každý našel takové množství věcí, které bude vyhovovat jemu osobně. Tím pádem neexistuje žádné univerzální měřítko ani pravidlo co je a co není správně. Zároveň je důležité si uvědomit, že minimalismus není soutěž a neznamená ani to, že čím méně věcí člověk vlastní, tím je lepší.

Jak jde tedy dohromady minimalismus a cestování?

Jednoduše perfektně, stačí pouze věnovat více pozornosti přípravě. Minimalismus se totiž dá aplikovat na jakoukoli oblast života, tedy i na cestování.

Existuje také řada důvodů, proč se rozhodnout cestovat trochu jinak.

Prvním z takových důvodů je jednoznačně pohodlí. Je nesrovnatelně příjemnější nemuset na dovolené řešit, kam uložit nespočet věcí, které s sebou máte. Kromě toho takový způsob cestování dokáže výrazně ušetřit i čas. Například co se týká oblečení, není nic pohodlnějšího než vědět, že vše, co s sebou máte, se k sobě hodí a není tak potřeba trávit čas vybíráním a zkoušením toho nejlepšího outfitu.

Dalším důvodem je rozhodně i fakt, že při minimalistickém způsobu cestování se chováte šetrněji k životnímu prostředí.

Pojďme se tedy podívat na pár základních tipů, jak snížit množství věcí, které s sebou vozíte.

  • Předem se podívejte na klimatické podmínky v destinaci

Na první pohled se to zdá úplně jasné, ale i tak je důležité si před každou cestou udělat představu o tom, jaké počasí vás tam může v daném termínu potkat. Například pokud plánujete cestu do teplé země, kde prší v součtu tři dny v roce, tak víte, že není nutné vozit s sebou mikiny, bundy a podobně. V závislosti na délce cesty pak můžete už snadno přizpůsobit množství věcí, které s sebou povezete.

  • Sepište si seznam věcí, které budete potřebovat

I když se někomu i tato rada může zdát jednoznačná, věřte, že dokáže cestování výrazně ulehčit. Než začnete balit, v klidu si sedněte a uspořádejte si v hlavě alespoň přibližný plán vaší cesty a dejte si dohromady seznam základních věcí, bez kterých se určitě neobejdete. Tento trik funguje podobně jako při nakupování a pomůže vám tak předejít tomu, že budete do svého zavazadla bezhlavě dávat jednu věc přes druhou.

  • Zamyslete se, jestli můžete něčím nahradit věci, které běžně používáte doma

Zaprvé, vyměňte klasický ručník za ručník z mikrovlákna. Nejen že je mnohem lehčí a skladnější, ale také mnohem rychleji schne.

Nahraďte jednorázové odličovací tamponky nějakými na vícero použití. Velmi často seženete například takové, které jsou vyrobené z bambusového vlákna a po použití je stačí pouze přeprat ve vlažné vodě a nechat usušit.

Pořiďte si bytelnější láhev na vodu. Nebudete muset řešit, zda natrefíte na otevřený obchod,
ale jednoduše si vodu kdekoli natočíte. Zároveň díky tomu nebudete zbytečně kupovat vodu balenou do plastových lahví. Pokud to vyžaduje destinace, kam jedete, investujte do láhve filtrační. Jen se v takovém případě ujistěte, že láhev opravdu dokáže filtrovat vše, co potřebujete.


Líbilo? Sdílejte! ;-)