Benátky - Salute

Mezi nejnavštěvovanější místa Evropy bezesporu patří italské Benátky. Město ležící uprostřed laguny, jak italský název článku napovídá, nabízí historické i kulturní vyžití. Procházky uličkama, které místy připomínají scény z hororových filmů, do kterých se vejde sotva jeden člověk, nabízejí dobrodružné poznání tohoto místa. Abyste však tyto miniaturní uličky spatřili, doporučujeme občas odbočit z hlavních turistických tras, kterých je zde několik. Vyhnete se tak i davům ostatních turistů, pokud však narazíte na slepou uličku, nezoufejte. K dobrodružnému poznání to přece patří.

Malá ulička
Úzké, místy hororové uličky.

V Benátkách se však opravdu vyplatí mít u sebe podrobnou mapku, nejlépe staženou offline do svého chytrého telefonu a při velkém bloudění ji použít. Jste zde přece také kvůli památkám, které bývají hlavním cílem.

Santa Maria della Salute
Santa Maria della Salute a Canal Grande.

Při putování uličkama a zdoláváním několika můstků, je možné projít celé Benátky klidně za jeden den. Po cestě se přitom střídá hned šest okresů: Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro, San Polo, San Marco a Castello. Prvních pět okresů zasahuje do samotného centra Benátek, poslední okres Castello je, dá se říct, dnešním klidovým místem místních obyvatel. Jejich počet spadl z dob největší slávy z 200 000 na dnešních skoro 60 000. Tento pád je hodně ovlivněn turistickým ruchem a město se bude do budoucna snažit počet turistů regulovat a navrátit zpět upadající Benátskou slávu mezi obyvateli.

Cesta do Benátek

V dnešní době se nemusíte bát cesty na “vlastní pěst” a do Benátek se vydat autem. Pokud auto nemáte nebo z nějakého důvodu nechcete jet autem vlastním, využijte nabídek autopůjčoven (odkaz zde). Je to dnes běžná věc a za to pohodlí a časovou nezávislost to jistě stojí. S občasnými zastávkami vám bude cesta trvat mezi devíti až deseti hodinami. Pokud vás však na konci dubna nezastihne po cestě nečekaná sněhová vánice v Jižních Čechách a Rakousku tak jako nás. Jinak je cesta nenáročná a po přejezdu hranic Rakouska s Italií se vám naskytne nádherný pohled na alpské hory dosahující skoro 3000 m.n.m.

Cesta do Benátek
Cesta do Benátek na konci dubna.

Na okraji Benátek jsou pak k dispozici zastřešená parkoviště nebo je dobré využít například kemp. Bydleli jsme v malé chatce s koupelnou v kempu Venezia Camping Village. Jsou zde samozřejmě k dispozici i místa pro karavan či stan. Pro klid tohoto místa a vynikající dopravní dostupnost (zastávka autobusu kousek za kempem) vřele doporučujeme.

Město nad vodou i pod ní

Benátky leží uprostřed laguny, ve tvaru půlměsíce, dlouhé 50 kilometrů. S pomocí 118 ostrůvků a dřevěných modřínových pilotách se drží nad vodou. Sezónní záplavy zde však dokážou překvapit. Jsou kombinací přílivu a větrů, při nichž se voda zvedne až o 1,4 metru. Stává se tak převážně na podzim a v zimě. První zaplavenou částí je vždy náměstí sv. Marka, které leží nejníže. Stav povodně však většinou trvá jen 3-4 hodiny a při této situaci jsou na hlavní cesty umístěny povalové chodníčky.

Zaplavené Benátky
Zaplavené náměstí sv. Marka.

Doprava po městě

Pro rychlejší přemysťování, nejenom mezi památkami, ale i pro výlety na blízké ostrovy, slouží vodní autobusy zvané vaporetti. Jízdenky se dají zakoupit u přepážek hlavních zastávek, v automatech (které občas vypoví službu) nebo přímo na lodi. Pro velký počet turistů je však poslední možnost méně proveditelná. Na vodní autobus vás rychle naženou a na koupi lístku už nezbyde čas. Stalo se nám tak někdy, že jsme se prostě plavili jako černí pasažéři. Ceny jízdenek se pohybují od 7,50 € za jeden lístek na 75 minut jízdy až po jednodenní (20 €) či týdenní (60 €) předplacené varianty.

Pohled z mostu Rialto
Pohled z mostu Rialto na vaporetto.

Pokud se však nepotřebujete dopravit na zmíněné ostrovy v okolí benátek, chození pěšky zde bude vaší hlavní činností a také nejlépe zde stráveným časem. Na ostrovy Murano a Burano vás zavedeme v dalších článcích. Jsou nejznámějšími ostrovy laguny a mají co nabídnout.

Klidné odpoledne v Benátkách

Po rušném centru příjde vhod trocha odpočinku a zeleně. I to je zde možné zažít. V již zmíněném městském okresu Castello máte možnost procházky parkem plným stromů a laviček. Pokud se vydáte z náměstí sv. Marka po nábřeží až na samotný konec ostrova, dojdete až k této zelené části města. Zde si můžete na jedné z laviček či přímo v trávě uspořádat malou svačinu nebo přímo sendvičový oběd.

Parco delle Rimembranze
Kus zeleně v okresu Castello.

V Benátkách potkáte několik obchůdků se slanými i sladkými dobrotami nebo můžete nakoupit na místních trzích či plovoucích stáncích s ovocem a zeleninou. Do restaurace pak zavítejte pro ochutnání čerstvých ryb a plodů moře. K pití nesmí chybět sklenička prosecca či regionálního vína.

Vodní stánek
Jeden z plovoucích stánků.

Památky

Za návštěvu jistě stojí náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) s bazilikou a zvonicí, ze které je možný výhled na celé Benátky. Dále pak sousedící Dóžecí palác (Palazzo Ducale), ke kterému je mostem vzdechů propojena bývalá věznice.

Bazilika sv. Marka
Bazilika sv. Marka.

Hlavní vodní tepnou je pak Canal Grande ve tvaru písmene S. Přes něj vede mramorový most, Ponte di Rialto, s několika obchůdky. Podél samotného Canal Grande jsou pak rozmístěny historické paláce jako například Ca’ Pesaro, Ca’ d’Oro, Ca’ Rezzonico a další.

Most Rialto
Ponte di Rialto.

Ikonou Benátek je bezpochyb barokní kostel Santa Maria della Salute označující začátek Canal Grande. Informací o historických památkách je nejen na internetu spousta, a tak se jim zde nebudeme více dopodrobna věnovat, pokud však budete mít nějaké otázky ohledně památek, napište nám na email (info@toulkykrajinou.cz) nebo níže do komentářů a rádi vám poradíme.

Zažijte si tedy Benátky podle svého a hlavně nikam nespěchejte. Dopřejte si dobrého jídla a pití a klidně sdílejte své zkušenosti s ostatními cestovateli níže v komentářích.


Líbilo? Sdílejte! ;-)