Vaduz

Někdy je nejlepší neplánovat si celou cestu dopředu. Zažijete tak mnoho dobrodružství a nečekaných návštěv koutů světa, tak jako my. O návštěvě Lichtenštejnska jsme vždy snili. Při jedné cestě po Švýcarsku nám zbývalo ještě pár dnů na toulání, a tak jsme bez velkého přemýšlení zvolili právě kopcovitou obec Vaduz v Lichtenštejnsku. Konečně jsme zde mohli strávit krásných pár dní. Rozhodli jsme se je zaplnit touláním se po zdejších vinicích a uličkách, návštěvou knížecího zámku Vaduz a jedné michelinské restaurace.

Zámek Vaduz
Zámek Vaduz

Obec Vaduz leží na pravém břehu řeky Rýn ve výšce 455 m n.m. Nad obcí se sklání knížecí zámek (dříve hrad) Vaduz a kopce zde zaplňují rodinné vinice a malebné domky. Na hlavní ulici, která se stáčí pod knížecím zámkem, naleznete obrazovou galerii knížecí rodiny. Sbírka děl je v této galerii veliká (kolem tisícovky pláten od Rembrandta či Rubense až po Leonarda Da Vinci) a patří mezi největší soukromé sbírky na světě. Kousek opodál se nachází poštovní muzeum, ve kterém se nacházejí sbírky historických poštovních známek. Mimo centrum naleznete, na jednom z kopečků nad ulicí Landstrasse, knížecí vinici a na samém konci obce Vaduz, na vrchu kopce, michelinskou restauraci Marée.

Vinice

Knížecí vinice Hofkellerei ležící nad ulicí Landstrasse je volně přístupná veřejnosti. Na jednotlivých řadách révy vinné mají jména odrůd, které zde pěstují, spolu s informačními tabulemi, které z procházky po vinici dělají naučnou stezku. Na konci této stezky naleznete vinárnu, kde můžete ochutnat zdejší vína. My jsme se zde samozřejmě zastavili a pár druhů ochutnali. Pán byl velice milí, ale pro naší škodu neuměl moc anglicky a my zase neuměli německy. Nakonec jsme tedy zdejší vína poznávali jen po chuti a na účet knížecí vinice – i tak moc děkujeme!

Vinice a Vaduz
Cesta vinicemi a v pozadí zámek Vaduz

Zámek Vaduz

Jeden den jsme věnovali toulkám po místních uličkách a cestě k zámku Vaduz. Společnost při zdolávání klikaté pěší cesty k zámku, která vede z centra obce, nám dělaly informační tabule s historií obce i samotného zámku. V půli cesty naleznete vyhlídku na obec Vaduz a řeku Rýn se švýcarským břehem. Je zde krásně vidět i početnost zdejších rodinných vinic. Do zámku Vaduz není možný vstup, jelikož stále slouží jako knížecí sídlo. Procházka okolo této dominantní stavby ale postačí. Nahlédnout můžeme přes železnou bránu do zahrad zámku a na starý dřevěný zastřešený most. Pár fotek a můžeme zase dolů. Ve zbývajícím čase jsme “protoulali” nikterak známé, ale za to více autentické, uličky mimo centrum, klikatící se mezi vinicemi a starými domky. Je zde opravdu cítit malebnost a klid, který si zde místní užívají.

Na cestě k zámku
Na cestě pod zámkem

Michelinská restaurace

Na večeři jsme se dostali do michelinské restaurace Marée, kterou vede šéfkuchař Hubertus Real. Usměvavý a moc milí pán. Se svou byznys-partnerkou vedou i zdejší Park Hotel Sonnenhof. Šarmantní starší dáma nás zde mile přivítala a po zjištění, že jsme z Prahy se rozplývala historkami nad svou návštěvou naší domoviny a byla potěšena, že jsme navštívili právě jejich restauraci. Jsme sice blog zaměřený na cestování, ale o tomto jídle zde musíme něco napsat. Degustační menu s párováním vín bylo zatím nepřekonatelné. Předkrm na thajský způsob byl velmi originální a v puse udělal malou rozehrávku chutí. Další chody pokračovali chutně zkombinovanými hřebenatkami, lahodnou rybou a končili dezertem z malých kopečků domácích ovocných sorbetů. O vínech, které nám párovali s jednotlivými chody, ani nemluvě. Obsluha byla přátelská a pan someliér s vášní vyprávěl o chutích a historii toho a toho vína. Byl to zkrátka gastronomický zážitek.

Lichtenštejnsko Vaduzem zdaleka nekončí, poznávejte rozmanitost kopcovité přírody a další městečka a vesničky. Proto na shledanou na další zastávce v tomto knížecím ráji.

Máte vlastní zážitky či zajímavé informace z cesty do Lichtenštejnska? Dejte o nich vědět ostatním níže v komentářích. Těšíme se na vaše příspěvky!


Líbilo? Sdílejte! ;-)