Cesta u rybníčku v lesoparku Cibulka.

V Praze 5 v městské části zvané Košíře, se nachází rozlehlý lesopark a usedlost Cibulka. Její první zmínky se datují k 14. století, kdy oblast patřila Jindřichu Názovi, písaři dvorní kuchyně Karla IV. Postupně se zde vystřídalo několik majitelů a asi nejvýznamější z nich byl pasovský biskup Leopold Leonhard Raymund Reichsgraf Joseph Thun-Hohenstein. Ten byl milovníkem a mecenášem umění a především jedinečná osobnost. Celý areál “postavil na nohy” a z usedlosti tak vznikl empírový zámeček. Nyní však není známa budoucnost této usedlosti a ta postupně chátrá.

Ovocné sady pod usedlostí.

Kudy tam?

Hlavní ulicí residenční části je V Cibulkách. Jezdí zde autobus číslo 123 a pokud vystoupíte na zastávce U Lesíka, dostanete se stejnojmennou ulicí k dřevěným schodům vedoucím právě do lesoparku.

Vstup z ulice U Lesíka.

Pokud sem zamíříte tramvají či autobusem z Plzeňské ulice, ze zastávky Poštovka je do parku možný vstup z ulice Nad Hliníkem. Dostanete se tak k soše sv. J. Nepomuckého a budově ve tvaru pagody zvané Čínský pavilon.

Sady s Čínským pavilonem v pozadí.

Lesoparkem pak vede několik zpevněných ale i lesních cest, které návštěvníkovi nabídnou klidnou procházku. U usedlosti a Čínského pavilonu jsou pak ovocné sady a tato část působí vzdušněji. Při cestě k soše bohyně lovu Dianě pak návštěvník pozná zdejší hustý les. U sochy se pak nachází rybníček Pod Dianou a studánka Nad Dianou. Tato část je celkem kouzelným místem.

Studánka Nad Dianou.

Za návštěvu jistě stojí i umělá zřícenina. Její věž je zdejším vyhlídkovým místem a po vystoupání vnějšího schodiště čítajícím 76 schodů se vám naskytne pohled na skoro celý areál. Pod rozhlednou naleznete rádoby gotické zdi, známé jako Dantovo peklo a sochu zvanou Škrtič. Je tedy vidět, že Leopold Leonhard Thun byl romantickou osobností a architektonické prvky zde vytváří originální koncepci celého parku.

Vyhlídková věž.

Pojďme se tedy ještě vrátit k historii

Poté co tedy biskup Thun roku 1817 koupil usedlost s areálem, začíná zde značná přestavba a výstavba již zmíněných zajímavých architektonických prvků. K usedlosti, přestavené na zámeček, přibylo několik stájí a hospodářských budov. K nim byl doplněn dokonale promyšlený anglický park a lesopark. Jednotný celek je proto dodnes obdivován spostou odborníků a považován za dochovalý příklad pražské pozdně barokní villegiatury.

Po smrti biskupa Thuna roku 1826, který byl pochován na nedalekém Malostranském hřbitově, Cibulka ještě téhož roku vyhořela. Dědicové však o zámeček nejevili zájem a ten začínal chátrat. Posledním soukromým majitelem byl statkář Josef Hyross. Ten však z finančních problémů usedlost odprodal pražské obci. Zkáza celého komplexu tak stále pokračovala a do dnešní doby tomu není jinak až na pár viditelných rekonstrukcí, například vyhlídkové věže v parku a zpevněných cest.

Na vyhlídkové věži.

Osobnost biskupa Leopolda Leonharda Thuna je zde patrná, a proto jsme se zde jako návštěvníci cítili okouzleni okolní krajinou. Zajisté se tak budete cítit i vy.

Líbilo? Sdílejte! ;-)