Přírodou v Praze

Týden nám utekl jako voda a tak je zde další díl seriálu Přírodou v Praze. V tom druhém se podíváme do rozsáhlého lesoparku Kunratického a Michelského. Z jedné strany naleznete zastávku metra Roztyly a na druhé straně autobusovou zastávku Zelené domky u městské části Libuš. Tento komplex lesů, má rozlohu téměř 285 hektarů. Na jihu a západě protéká údolím Kunratický potok a na jednom z kopců nalezneme dokonce hrad. Přesněji zříceninu Nového Hrádku, postaveného králem Václavem IV. roku 1412.

Klikatící se cestička
Klikatící se cestička

V lese se nachází mnoho cestiček, vedoucích jak údolím, tak napříč kopcemi. Naleznete zde mnoho dětských hřišť a přístřešků pro příjemné posezení. Pokud jste zde v době oběda, v letních měsících se můžete posadit na příjemnou zahrádku restaurace U Krále Václava IV. Naproti restauraci se nachází menší zookoutek, u hájenky, kde lze spatřit daňky skvrnité, srnky nebo ovce či zakrslé kozy.

Lesopark mají v oblibě lidé venčící psy, běžci, rodiny na procházkách a cyklisté. Ti zde mají spousty klikatících se cestiček, které vyhledávají pro jejich terénní charakter. Výhodou je právě dostupnost lesa veškerou hromadnou dopravou.

U mostu
Most k Novému Hrádku

Pokud se chcete dostat k zřícenině Nového Hrádku, vystoupat můžete z rozcestí pod hradem nebo se vydat lesní cestou od Horních Kunratic. Na konci Vaší cesty nalezenete dochovalé přízemní části hradu, a tak si alespoň malinko můžete představit, jak Nový Hrádek vypadal. Pokud se vydáte cestou z Kunratic, čeká na vás i naučná stezka s informačními tabulemi, které vám právě s vizuální rekonstrukcí velice pomohou. Přes hradiště vede i známá trasa běžeckého závodu Velká kunratická.

Nový Hrádek - zřícenina
Zřícenina Nového Hrádku

Přírodní památka Údolí Kunratického potoka

Chráněné území se rozkládá na obou březích poměrně hluboko zaříznutého koryta potoka, který si v úseku od Kunratického mlýna až po rybník U Labutě zachovává přirozeně meandrující charakter. Rozloha této přírodní památky je 152 ha a zahrnuje i již zmíněnou zříceninu Nový Hrádek. Důvod ochrany je kvůli zachovaným dubovým a dubohabrovým porostům na svazích a zbytků společenstva skalní stepi.

Více informací o Přírodní památce Údolí Kunratického potoka naleznete v publikaci Chráněná území Prahy – pravý břeh Vltavy.

Líbilo? Sdílejte! 😉