Dřevěný altán nad vinicí v Havlíčkových sadech.

Park anglického typu nacházející se v Praze 2 na Vinohradech. To je známá Grébovka, naše další zastávka Přírodou v Praze. Park byl vybudován v letech 1871-1888. Hlavní dominantou parku je vila, postavená pražským průmyslníkem. Moritz Gröbe, společník firmy Lanna a Šebek za ní v té době zaplatil 1 760 000 rakousko-uherských korun. Nyní je vila pronajímána společnosti CEELI Institut, o. p. s. , která budovu kompletně opravila. Zřídila zde vzdělávací středisko pro právníky, kteří zde mají k dispozici výzkumné centrum, knihovnu a ubytování v době pořádání kurzů.

Gröbeho vila.

Pod hlavní dominantou parku, Gröbeho vily, naleznete rozlehlou vinici. Pěstují se zde známé odrůdy, například Müller Thurgau, Rulandské šedé, modré a Ryzlink rýnský. Každoročně pak zde můžete navštívit Vinohradské vinobraní a vína ze zdejšího svahu jsou i k prodeji v přilehlém Viničním altánu. Ten je, mimo jiné, krásným dřevěným doplňkem vinice a nelze ho přehlédnout.
Projděte se proto nejen okolo vily ale i pod touto vinicí a zapomeňte na ruch velkoměsta okolo vás.

Vinice s vilou na vrchu.

Za návštěvu jistě stojí i zdejší umělá jeskyně. Dostala jméno Grotta a má zde za úkol navozovat romantizující atmosféru. Vnitřním schodištěm se dostanete na velký balkón a odtud ještě mezi skalnaté výběžky. Cesta připomínající děsivé bludiště (není divu, že toto místo bylo použito ve filmu Panna a netvor jako netvorův zámek) vás zavede na nejvýše zde umístěný balkónek a vám se naskytne menší výhled na kašnu před jeskyní a park.

Výhled z vrchního balkónku.

V parku jsou velmi oblíbené travnaté plochy a jejich zákoutí pro odpolední odpočinek na dece. Je zde i dětské hřiště, venkovní posilovna a příjemná kavárna. Po procházce parkem si tak můžete na chvilku posedět jak v dřevěném altánku nad vinicí, nabízejícím mimo jiné krásný výhled, tak i ve zmíněné kavárně Pavilon Grébovka.

Líbilo? Sdílejte! ;-)