Andula

Na jednom svahu najdeme zrekonstruovaný hotel pro rodiny s dětmi, jeden z nejvýše položených minipivovarů u nás, sáňkařskou dráhu, lyžařskou školu, sjezdovku a chaty pro běžkaře a turisty. Friesovy boudy leží v nadmořské výšce 1200 m a výhled na horskou krajinu je tu půvabný.

Minipivovar Fries

Leží zde jeden z nejvýše položených minipivovarů, který vaří pivo z českého sladu a chmele a používá pramenitou vodu, která vyvěrá přímo na Friesových boudách. Díky této pramenité vodě má nezaměnitelnou a originální chuť. Minipivovar Fries vaří své pivo v penzionu Andula, který se nachází v dolní části svahu. Po domluvě je zde možná prohlídka pivovaru se sládkem.

Andula
Minipivovar Fries (Penzion Andula)

Hotel pro rodiny s dětmi

Areál Friesovy boudy, který stojí za vznikem minipivovaru Fries, nabízí rodinám s dětmi ubytování i v nově zrekonstruovaném hotelu ležícím v horní části svahu. Zde mají i wellness, dětskou hernu a hřiště. Pokud plánujete vyjet na svah i s dětmi, je tento hotel ideálním řešením. Na sjezdovce o délce 750 m najdete dětský vlek, sáňkařskou dráhu, možnost večerního lyžování a spoustu dalších aktivit.

Co takhle na běžky?

Pro běžkaře zde svah protíná známá Krkonošská magistrála, která má délku 71 km. Je zde pravidelně upravovaná běžkařská stopa a po ní se můžete vydat na krásnou projížďku vedoucí od Harrachova až do Žacléře.

Kam na jídlo?

Občerstvení zde naleznete jak v hotelu Friesovy boudy, tak i v penzionu Andula. Kuchyně je zde pestrá a nechybí zde Krkonošské speciality. Vyberou si zde jak rodiče, tak i děti.

Z historie

S rozvojem cestovního ruchu ve 2. čtvrtině 19. století se budaři podél hlavních turistických tras věnovali, vedle hospodaření, i novým formám obživy, jako horští nosiči a průvodci, a svá obydlí přizpůsobovali pro poskytování pohostinství turistům. Prodávalo se zde mléko, sýry, káva a destiláty.
Život horalů nebyl ani v první polovině 20. století zdaleka snadný. Na horách tehdy ještě nebyl zaveden elektrický proud, svítilo se proto převážně petrolejkami a svíčkami. To také někdy vedlo k požárům, ale jejich nejčetnější příčinou byl úder blesku nebo vadný komín.

Informace o historii převzaty z informační cedule u Friesových bud.

 

Z Prahy do Strážného, kde musíte v zimě nechat auto na parkovišti u Lomu Strážné, je to 140 km cca 2 hodiny. Po domluvě vás pak rolbou dovezou od auta k Friesovym boudám.

Máte vlastní zážitky či zajímavé informace z návštěvy Friesových bud? Dejte o nich vědět ostatním níže v komentářích. Těšíme se na vaše příspěvky!

Líbilo? Sdílejte! 😉