cestování s karavanem

Láká vás začít poznávat svět tak trochu jinak? Mít možnost přespávat na cestách téměř v lůně přírody? Pokud toužíte po troše nezávislosti a klasickým pobytům v hotelech dvakrát neholdujete, cestování s karavanem nebo obytným vozem představuje možný způsob, kterým se vydat.

Výběr je široký

Abyste vůbec mohli začít jezdit, potřebujete řidičák sk. B. To je samozřejmost, jenže pozor! S „béčkem“ si vystačíte pouze u vozů do hmotnosti 3,5 tuny. Na vše, co váží víc, už potřebujete vyšší oprávnění. Jedná se hlavně o integrované obytné vozy, které jsou nejluxusnější variantou, ale zároveň může být jejich konstrukce omezující, a také si pro jejich pořízení sáhnete hluboko do kapsy.

Schůdnější variantu představují dodávky, které si dnes lidé často přestavují na domov na kolech. Nejběžnějšími využívanými modely jsou VW Transporter a Mercedes Sprinter. Do 3,5 t se vejdete i s polointegrovanými obytňáky, které nabízí mnoho půjčoven.

Obytňák bude vhodnější volbou pro ty z vás, kteří chcete na cestách trávit hodně času, řádově spíš měsíce. Můžete s ním jednoduše zakotvit v kempu nebo na povoleném místě a užívat si opravdové pohodlí.

Pokud plánujete vyrážet na cesty méně, dost dobře si vystačíte s přívěsem. Když bude mít vaše vozidlo a přípojný karavan do 3,5 t, stačí vám řidičák sk. B. Nicméně, pokud součet hmotností tuto cifru přesáhne, bude se po vás obvykle vyžadovat řidičák BE nebo dokonce CE.

A zase ta hmotnost…

Ve všech případech je nezbytné znát pojem doložnost, což je hmotnost nákladu, který vůz může pojmout. Abyste mohli jezdit s řidičákem sk. B, musíte se do limitu 3,5 t vejít s veškerým nákladem, včetně pasažérů. Nezřídka dochází k přetížení, což může znamenat problém při policejní kontrole.

Kolik zaplatíte za dálnici

Co se týká ježdění po dálnici, v ČR je dostačující běžná dálniční známka, jestliže máte tažné vozidlo do 3,5 t. Ve zbytku Evropy si za komfort na kolech na dálničních poplatcích také připlatíte. Například na Slovensku je potřeba mít známky dvě.

Hurá do terénu

Jakmile budete mít formality vyřešeny, je na čase vyrazit na cestu. Většina karavanistů míří do kempů, nejedná se však o jedinou možnost. Variantu představují místa, na kterých lze oficiálně parkovat, a zároveň nabízejí určitou vybavenost, například přípojku a WC. Pro jejich vyhledání je neocenitelná aplikace Park4Night.


V tomto seriálu vám budeme přinášet tipy a informace pro vaše toulky v obytném voze nebo s karavanem.

Máte zkušenosti s tímto druhem cestování? Pochlubte se s nimi dole v komentářích.

Líbilo? Sdílejte! ;-)