fbpx
Torzo chrámu

Čerpání energie v Panenském Týnci

V městečku Panenský Týnec jsme navštívili gotický chrám Panny Marie, který prý vyzařuje zvláštní energii. V jeho blízkosti se nachází i bývalí klášter klarisek, který byl vybudován Habartem ze Žirotína, a to ještě před započatím výstavby již zmiňovaného chrámu Panny Marie. Chrám, jež byl budován kolem roku 1350, nakonec nikdy nebyl dostavěn, a tak je toto místo o to magičtější.

Nedostavěný chrám - pohled z parku
Pohled z parku na nedostavěný chrám.

Kde to je?

Městečko leží v okrese Louny v Ústeckém kraji a chrám s klášterem naleznete na náměstíčku, kde se dá pohodlně zaparkovat. Do celého objektu je vstup volný, pozor si dejte jen s pejsky, kteří tu musejí být na vodítku a nesmějí tak volně pobýhat po krásném parku v okolí chrámu. Hned vedle chrámu se nachází barokní zvonice, která k němu byla přistavěna kolem roku 1744, uvnitř zvonice si můžete zakoupit turistické známky a různé upomínkové předměty. V dnešní době je klášter využíván pro různé účely, například je zde umístěn městský úřad Panenského Týnce. Více o historii na stránkách městečka Panenský Týnec.

Zimní pohled skrze stromy
Barokní zvonice.

Nedostavěný chrám Panny Marie

Říká se, že již zakladatel chrámu Plichta ze Žirotína dobře věděl, kde chrám postavit. Stojí totiž na silné pozitivní zóně, která má návštěvníky “nabudit” dobrou energií, přivodit úsměv a léčit mozkové nemoci. Nedostavěný chrám je tak každodenní poutí lidí, kteří se sem za těmito účinky vracejí. Stačí se prý postavit, nebo sednout do míst, kde mohl stát oltář, zavřít oči a čerpat energii.

Čerpání energie v chrámu
Čerpání energie v chrámu.

Jak již bylo zmíněno, kolem chrámu se rozprostírá klidný park s dětským hřištěm. Pokud se na místo vydáte v zimních měsících, naskytne se vám krásný pohled na torzo gotického chrámu z každé strany, skrz mrazem holé, hojně zastoupené stromy. V letních měsících na vás zas čeká krásně rozkvetlá zahrada.

Nyní jsme v té správné pozitivní energii a tak se ještě jdeme podívat na blízký kostel sv. Jiří. Ten stojí také na náměstí a to přímo u silnice. Prý mohl být založen po pasování Plichty ze Žirotína do rytířského stavu. Postavil tak trvalou připomínku na tuto jeho historickou událost.

Historie a záhady jsou zde nabízeny v nemalém doušku. Městečko Panenský Týnec si zaslouží vaší návštěvu. Odměnou pro vás bude dobrá nálada, kterou zde jistě načerpáte.

Líbilo? Sdílejte! 😉

ToulkyKrajinou.cz
Web o zajímavých místech a cestování. Toulejte se s námi kouzelnými krajinami a objevujte zajímavá místa.
Příspěvek vytvořen 43

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek

WebyProchazka.cz