Ostrov v benátské laguně, který se proslavil výrobou krajek a malebnými domky hrajícími všemi barvami. Nachází se na severním konci laguny asi 7 km od Benátek. Lidé jsou zde pohostinní a nikam nespěchají. Vyhlášené je zde také rybaření, což je patrné z nabídky místních restaurací, kde největší zastoupení mají právě pokrmy z ryb. Jednou z vyhlášených ristorante je Riva Rosa, kterou si rozhodně nenechte ujít, nachází se v ulici Via San Mauro a zajisté se vyplatí počkat na volný stůl, pokud nemáte rezervaci.

Zástup barevných rybářských domků.

Jak se na ostrov dostat?

V Benátkách nasedněte na vaporetti (více o vaporetti v článku zde) na zastávce Fondamente Nove. Mezizastávka je ostrov Murano (sklářský skvost) a cesta přes něj trvá asi 40 minut. Jedna malá zastávka je ještě těsně před ostrovem Burano a jedná se o sousední ostrůvek Mazzorbo, který je s Burano spojen mostem. Pokud se vracíte z ostrova a na hlavní zastávce je velká fronta (což bývá pravidlem), běžte přes zmíněný most na zastávku Mazzorbo, kde se frontám vyhnete.

Přístavní stanice vaporetti Burano.

Z historie krajek

Krajkářství se zde začalo rozvíjet v 16. století a postupně si zajistilo slávu v celé Evropě. Jemný styl krajky zvaný punto in aria, byl tím nejvyhlášenějším. V 18. století však začal obchod s krajkami klesat a nikdy již nebyl navrácen k původní slávě. Nepomohlo k tomu ani otevření krajkářské školy roku 1872.

Dnes na ostrově působí pár žen, které se snaží tuto tradici krajek zachovat a jejich díla lze na ostrově spatřit. K vidění jsou zde vzácné historické kousky nevyčíslitelných hodnot, ale i dostupnější varianty. Pokud si zde chcete koupit suvenýr v podobě některé z krajek, zjistěte si původ výrobku. Může se totiž stát, že krásná krajka nebude vůbec pocházet právě z ostrova Burano.

Nakloněná zvonice kostela San Martino.

Za zmínku ještě stojí kostel San Martino z 16. století. Najdete ho na náměstí Piazza Baldassare Galuppi a zajímavostí je jeho nakloněná zvonice pocházející z 18. století. Pro klidnou procházku po koutech ostrova Burano platí stejné pravidlo, jako v Benátkách, chodit zapadlými uličkami a poznávat i skrytá zákoutí. Dá se tak najít i příjemné travnaté místo pro čas svačiny (například zde).


Líbilo? Sdílejte! ;-)